Legg til huskeliste
    32
    SjekkUT-besøk

    Annonse
    • 6 sengeplasser
    • Åpen hele året

    Helgedammen er ei fløterbrakke fra den tida det var fløting i elva Rotna som renner rett forbi. Fløtingen tok slutt i 1964. Brakka er stort sett uforandret fra slik den så ut den gang.

    Hytta har ett rom med 6 sengeplasser, spisebord og enkelt kjøkken. I tillegg er det et stort båthus som i sin tid rommet fløterbåtene. Det går an å bade rett utenfor hytta. Det er Norsk Skogfinsk Museum og DNT Finnskogen og Omegn som står for vedlikehold. Hytta er låst med DNT-nøkkel. Vann fra brønn 75 meter fra hytta. Brønna og uthuset er låst med kodelås, kodene finner du på informasjonsark inne på hytta. Hytta fyres med ved og det kokes på propan.

    Mat
    Planlegger du en lengre tur ifm. din overnatting på Helgedammen finnes det et lokalt matleveringstilbud hvor du kan få levert turproviant til avtalt tid til Helgedammen. Du bør bestille i god tid, helst 7 dager før levering. Les mer og bestill matlevering ved å klikke her.

    Helgedammen er flott utgangspunkt for mange aktiviteter, kanoturer på Rotna, rideturer i området, sykkelturer på de mange grusveiene og fotturer. Blåmerket stinett går rett over tunet. Blant annet er det cirka en times gange til flott utsiktspunkt der det også står en gapahuk. Rotna-vassdraget byr på både abbor, gjedde, ål og ørret. Det er muligheter for å slå opp telt ved hytta.

    Det er kun 300 meter til brøytet vei på vinteren. Hytta er derfor lett tilgjengelig også vinterstid.

    Fasiliteter

    • Teltplass
    • Vedovn
    • Fiske
    • Peis
    • Bade

    Passer for

    • Barnevogn
    Annonse

    Adkomst mulig med

    • Bil hele året
    • Sykkel

    Adkomst sommer

    Hytta nås med bil. Kjør inn "Rotnemovegen", fylkesveien mellom Svullrya (på rv 201) fra nord og Øiermoen/Riksåsen (på rv 200) fra sør til sjøen Helgen. Det er ca. 300 meter å gå over damkrona (på blåmerket sti) fra offentlig vei. Ypperlig å sykle i området. Veiene har minimal biltrafikk. Adkomst til fots fra nord: fra Svullrya på merket sti via Furuberget ca. 6 km. Fra sørøst: fra Finnskogleden/Grensesømmen ved Askosberget langs merket sti via Østberget og Merraskjulet ca. 8 km til hytta. Fra vest: fra Græsberget (Kalvbergsvelta) ca. 4 km over Nordbergskjæra (flott utsikt og gapahuk). Til Kalvbergsvelta kan du kjøre bil på grendeveg "Bilitvegen" fra rv 202 i Græsberget.

    Adkomst vinter

    Ca. 300 meter å gå fra brøytet vei til hytta.  

    SjekkUT | Helgedammen

    Samle på fjelltopper, hytter og andre turmål over hele landet med SjekkUT i UT-appen.

    Les mer om SjekkUT
    32

    SjekkUT-besøk

    recommended