Legg til huskeliste
    10
    SjekkUT-besøk

    Annonse
    • 8 sengeplasser
    • Åpen hele året

    Booking/reservasjon av senger: Det er nå mulig å booke/reservere seng på våre hytter. Ca. halvparten av sengekapasiteten er avsatt til dette. Reservasjon av seng kan gjøres via den enkelte hytte på UT.no eller på DNT hyttebestilling. Det er viktig å være oppmerksom på at reservasjonen kun gjelder fram til 1900 den dagen du/dere har bestilt.

    Lokal løypemelding/tavle for Sætersetra: Ingen medlinger.

    Hermannhytta, Sætersetra og Vindølbu binder Fjordruta sammen med rutenettet og hyttene i Trollheimen. Fra Sætersetra har du tre timer nordvestover til Hermannhytta og videre til Fjordruta og sørover tar turen til Vindølbu i Trollheimen fire og en halv time.

    NB: Stien fra Sagatun forsamlingshus til Sætersetra er lagt om grunnet omfattende anleggsvirksomhet i området stien går. I perioder med regn kan stien derfor framstå som noe utfordrende spesielt i første del fra Sagatun.

    Beliggenhet: Sætersetra er en liten sjarmerende hytte som ligger oppe i sørsiden av Surnadalsdalføret. Hytta har vært i privat eie før turistforeningen overtok den, og interiøret har fortsatt preg av hjemmekoselige detaljer. En stor peis i stua sørger for at kveldene på Sætersetra blir riktig hyggelige.

    Hytta ligger i skogsterreng, rett bak hytta renner bekken fra Grytvatnet forbi. Her er det en fin badekulp for de som ønsker å ta kveldsstellet i det fri. Om man ønsker en fisketur kan man følge stien i retning Vindølbu i ca 20 minutter, da kommer man til Grytvatnet. Her er det gode muligheter for å få en ørret. Går man videre kan man ta en topptur til fjellet Bollin, her har man god utsikt over Vindøldalen og mot Trollheimen.

    Registrering i besøksprotokoll/betaling med "DNT Hyttebetaling": Ved ankomst hytta skriver du deg inn i besøksprotollen, og gjør opp for deg før avreise. Bruk gjerne DNT sin betalingsapp! Med DNT Hyttebetaling på mobilen blir hytte til hytte-turen enda enklere! Appen fungerer også på hytter som ikke har mobildekning - du legger da inn dine kjøp offline på hytta og betaler via appen på mobilen når du får dekning.

    DNT-nøkkelen: Noen av våre hytter er låst med DNT-nøkkel. Vi har flere utsalgssteder for nøkkelen, se oversikt og informasjon på våre nettsider (bla litt ned på siden) her . Dersom du lander med fly på Kvernberget kan du betale nøkkelen på forhånd, og få tilsendt kode til nøkkelboksen vi har der.

    Om hytta er åpen for alle. Hytta har et godt utvalg av proviant av både tørrmat og middag. Kjøkkenet er utstyrt med gass koketopp og alt man trenger for å lage og servere mat. Informasjon om hytta, proviant og andre praktiske opplysninger finnes i hytta. WC: utedo. Reserver seng på Sætersetra her: DNT hyttebestilling

    Strøm/mobildekning: Hytta har ikke strøm. Hytta har mobildekning.

    Senger/Overnatting: I hytta er det 2 soverom. Soverom 1 har dobbelkøyer, (plass til 4) og soverom 2 har 2 enkle køysenger (plass til 4). Det er også mulig å plassere 1 person på sofa i stua. På KNT sine hytter benytter vi lakenpose eller medbrakt sengetøy (putetrekk, dynetrekk og laken). Sovepose er ikke tillatt å benytte inne på hyttene med tanke på renhold og veggdyrproblematikk.

    Hund: Det er ikke tilrettelagt for hund på hytta, og hund må da sove ute. Det er ikke tillatt å ta med hund inn på fellesareal/soverom, dette for å ta hensyn til allergikere. Vi ber om at dette respekteres. .

    Vann: Hentes i bekken ca. 100 meter fra hytta.

    Søppel: Våre hytter har egne ordninger for søppelhåndtering som du finner informasjon om på hytta. Vi oppfordrer imidlertid våre gjester om å ta meg eget søppel tilbake fra turen.

    Telt: Det er ikke tilrettelagt for telting. Hvis du ligger i telt, husk da betaling for dagsbesøk/telt, samt at telt skal plasseres et godt stykke unna hytta. Ved opphold på hytta etter 18 skal det betales for vanlig overnatting.

    Denne hytta har fått støtte av overskuddet fra spillemidlene til Norsk Tipping.

    Fasiliteter

    • Mobildekning
    • Vedovn
    • Wc
    • Bade

    Passer for

    • Barnevennlig
    Annonse

    Adkomst sommer

    En kort vei inn til hytta er fra Sagatun, forsamlingshus på Øvre Sæter. Turen tar ca. 1 time.

    Et alternativ er også å kjøre vei opp lia, ca 1 km vest for Sagatun. Parkeringsplass på høyre side etter ca 1,5 km. Fra parkeringen er det ca 30 minutter langs t-merket sti.

    Hytten er del av rutenettet i mellom Fjordruta og Trollheimen, nærmeste hytter er Hermannhytta og Vindølbu.

    Adkomst vinter

    Det er ikke vintermerkede ruter i området, bruk samme som på sommer. Anbefaler å kjøre opp veien til parkering og gå derifra.

    SjekkUT | Sætersetra

    Samle på fjelltopper, hytter og andre turmål over hele landet med SjekkUT i UT-appen.

    Les mer om SjekkUT
    10

    SjekkUT-besøk

    recommended