Skirunde på 12 km til Moseidvarden fra Kjåvann, Vennesla

Publisert av privatperson
Legg til huskeliste
Annonse
  • Middels krevende skitur
  • 12,5 km
  • 2 t
  • Rundtur
  • 177 høydemeter totalt
  • Sesong: Hele året

Dette er en flott tur der skiløypene gir mulighet for skjøyting. Løypa er mulig å gå også om sommeren og det er mulighet for sykling med terrengsykkel når det ikke er for blaut (flere myrer som er drenert). Det er litt forskjell på denne traseen og den om Naspevarden. Moseidvarden traseen har lengre strekk med flate partier. MeN begge er ca 13 km.

Stibeskrivelse

Parker ved Kjåvann østlig ende av den store p plassen. Der står det kart som viser traseen. Gå så østover langs skitraseenn. Etter 500 m kommer du til der runda starter og du tar til høyre mot Monnetjønn og Lolandsvannet. Etter ytterligere 300 m kommer du til kryss der du kan ta til Loland. Fra Loland inn mot Lolandsvannet er det forresten gode løyper egnet for små barn siden terrenget er så slakt.

Fortsett øst for Monnetjønn. I perioder med plussgrader er det akkurat her at løypa forsvinner først pga myr og liten avstand til Monnetjønn. Fortsett på slettene innover til vakre Lolandsvannet der du kommer til to hytter og det er fin rasteplass og mulighet for bad om sommeren.

Deretter kommer du til en bratt bakke og 1 km etter Lolandsvannet kommer du til en mulig snarvei til Moseidvarden. Men her tar vi til høyre og går den lange turen. Etter ei stund kommer du til krysset ned til Stølen. Men fortsett mot venstre og gå bakkene opp til Moseidvarden som er verdt et besøk og har postkassebok. Etter 300 m kommer du til Moseidhytta dagsturhytte for Vennesla. Ta med fyrstikker om du vil fyre opp i peisen. Ved skal det være nok av.

Kjør så nedover bakkene (ikke ta til venstre mot Loland i neste kryss). Så etter ca 1 km etter hytta kommer du til krysset der du kan ta til Smååsane og lysløypa. Men fortsett rett fram på myra. Nå er det et par kilometer med bare myr og slakt terreng. Til slutt kommer du ned en bratt bakke og tar til høyre ned mot Kjåvann.

God tur


Naspevarden: https://ut.no//turforslag/1112154382/flott-skirunde-naspevarden-13-km#11.53/58.3023/7.9078


DRIVENESHEIA OG MOSEIDHEIA

Adkomst med egen bil

Parker Kjåvann 

Adkomst med kollektivtransport

Nei

Annonse

on the path